elektrikli-arabaGaziantep Üniversitesi’nde geçen hafta sonu gerçekleşen ilk “Alternatif Enerji Semineri”nde Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu’nun (ORET) projeleri dikkat çekti. Üzerinde çalıştıkları projelerden birinde kasisten geçen araçların k

Üniversite öğrencileri kasisten geçen araçlardan elektrik üretiyor

Gaziantep Üniversitesi’nde geçen hafta sonu gerçekleşen ilk “Alternatif Enerji Semineri”nde Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu’nun (ORET) projeleri  dikkat çekti. Üzerinde çalıştıkları projelerden birinde kasisten geçen araçların kuvveti ile elektrik enerjisi elde ediliyor. Bu enerjinin ilk kullanılacağı yer de sokak lambaları…

Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu(ORET) işbirliği ile Gaziantep’de gerçekleştirilen Alternatif Enerji Semineri”nde ORET topluluğunun projeleri oldukça ilgi çekti.
Seminerde çalışmalarını anlatan grup ilk olarak 2005 yılında, Robot ve Enerji Kolu(Roven-ko) adı altında, çalışmalarına güneş arabası projesi ile başladı. Bugüne kadar pekçok başarıya imza atan Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu, Gaziantep Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde öğrenimini sürdürmekte olan öğrencilerin,  akademik danışmanlık yapan hocaların ve projelerin üretimine yardımcı olan üniversite personelinin bir araya gelierek  faaliyetler sürdürdüğü ve 2010 yılı itibari ile Otomobil Robot ve Enerji Topluluğu ismini alan ve amatör bir AR-GE topluluğu.

ORET, en son 10-15 Temmuz 2012 Tübitak Formula G yarışlarında Oretron isimli güneş aracıyla ilk iki tur 1. olmasına rağmen, bazı teknik aksaklıklar neticesinde Türkiye 7.si olarak tamamladı.

Önceki yıllarda 2011’de Oretron güneş aracıyla çok düşük bir bütçeyle Türkiye 4.sü, Hidromobil 2009 yarışlarında “Hidrofıstık 2” isimli hidrojen aracıyla Türkiye 5.si, Formula G 2010’da “Sunrise 2” ile 16.lık, Hidromobil 2010’da Hidrofıstık 3 ile 10.luk, Formula G 2006’da bölgenin ilk alternatif enerjili aracıyla, 12.lik derecelerini almış ve ayrıca Hidromobil 2007 yarışlarında ANOK 3.lük kupasını alarak, birçok başarıya imza attı.
Hidrofıstık adlı aracımız sıralama turlarında birinci oldu
Alternatif Enerji Semineri’ne katılan ORET üyeleri projelerini anlattı: Makine Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi Güneri Güngör, 2.5 senedir bu çalışmanın içinde. Hidrofıstık aracınıntakım kaptanı olan Güngör, şunları söylüyor:
“2012 de Tübitak’ın düzenlediği “alternatif enerjili araçlar” yarışlarda Hidrofıstık aracı projesiyle Türkiye ikinciliği aldık. Tübitak’ın 2012’de düzenlediği sıralama turlarında 1. Oldu. Aracımız hidrejen ve oksijenin bileşmesinden ortaya çıkan enerjiyle çalışıyor. Fuel-cell denen bir cihaz vardır. Bu cihaz hidrojele ok birleştirir ve elektirk veriri tamam temiz enerjidir. Saatte 90 km gidebilen bir araçtır.
Kasislerden geçen taşıtlardan elektrik elde edlen sistem: Basgeç
Mehmet Metealtan: Gaziantep Meslek YO 1. Sınıf öğrencisi. Araçların boşa giden enerjisini geri toplamak üzerine çalışıyoruz. Projemizin adı Basgeç. Bir kasisten geçerken durum araçta hissedilir ve araçta rahatsızlık duyulur.Biz kasislerin verdiği tepkiyi ortadan kaldırarak aracın tepki vermesini sağlıyoruz. Bu sayede hem enerji üretmiş oluyoruz hem de kasislerin arabaya zarar vermesi önlenmiş oluyor. Sistem şöyle işliyor. Kasislerin içerisine entegre edilen bu sistemde araçların tekerleklerin dik kuvveti biz hava basınçlı enerjiye çeviriyoruz ve bir tankta depoluyoruz. Bir nevi kompresör yapıyoruz. Daha sonra da bunu elektriğe dönüştürüyoruz. Böylece elektrik üretmiş oluyoruz. Bunun ilk uygulanacağı yer sokak aydınlatmaları. Daha sonra bunu başka açılımlara dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu projeye başladığımda yurtdışında olup olmadığını bilmiyordum. Sonradan araştırma yaptığımda bir İngiliz protokolü olduğunu gördüm. Ancak o sistem tamamen mekanik ve onlar yeri deliyorlar. Bizim sistemde delme yok. Bunun yenilebilir enerji olduğunu düşünüyoruz. Kasislerin içine yerleştireceğimiz sistem uzun ömürlü bakımı kolay bir sistem. 1 tonluk aracımızda 300 watlık enerji üretiyoruz.Tabii bu aracın ağırlığına göre değişiyor. Örneğin 40 tonluk bir tır geçerse 1 -1.5 kilobyte’lık bir enerji üretmiş oluyoruz. Projeyle ilgili patent başvurusu yapıldı. Sonuçlanmasını bekliyouz.
Amacımız projemizin ticarileşmesi
Makine Mühendisi 4. Sınıf öğrencisi olan Abdurrezak Çalık.elektromobil projesinde ekip üyesi. Çalık çalışmalarıyla ilgili şunları söylüyor: “Oretron Tübitak alternatif enerji araçları için hazırladığımız bir güneş arabası. Hidrofıstık’ın Türkiye ikinciliği var. Oretron’un da Türkiye dördüncülüğü var. Bu araçlar düşük maliyetlerle atölye şartlarında yapılmış araçlar. Kulüp bünyesinde makine mühendisliği, elektrik, elektronik ve endüstri mühendisliğinden arakadaşlar yer alıyor. Bu sene elektrikli araba projemiz var. Şu an tasarım aşamasındayız. Aynı zamanda yaptığımız projenin ticarileştirlmesini hedefliyoruz.”

Sponsor desteğine ihtiyacımız var

Makine Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi Sezer Harbalioğlu, geçen sene yaptıkları güneş arabasının sürücüsü. Üç senedir bu ekipte olduğunu belirterek çalışmaları hakkında şunları söylüyor: “Aracımız 80 km hız yapabliyor. Güneş enerjisiyle çalışıyor ve güneş olduğu sürece araç gidebiliyor. Sonra da içindeki bataryalar sayesinde yol katedebiliyor. Geçen sene bu arabayı yaptık. Tübitak bu yıl güneş aracı yarışlarını bitiriyor.Ancak sermaye bulabilrsek başka yarışlara katılmak istiyoruz. Sponsorlara ihtiyacımız var. Fuarlara katılmak için bile maddi destek gerekiyor. Şu anda bizim çok sınırlı imkanlarımız var. Aracımızın motoru, geri teknoloji ama buna rağmen başarmaya çalışıyoruz. Maddi destek çok önemli ama ayrıca tedarikçilerin desteği de bizim için çok önemli.

Haber: Ceyda Falay, Green PR