Doğal Tarım Merkezi 1999 yılı yazında  bir grup gönüllü tarafından Kuzey Edessa’ya 2 km uzaklıktaki Klisohori’ de  kurulmuştur.

DOĞAL TARIM MERKEZİ’NİN HEDEFLERİ

1- Yunanistan ve diğer ülkelerde doğal tarım çiftlikleri ve sebze bahçelerinin kurulması

2- Verimsiz dağları ve çölleri tohum ekimleri yolu ile yeniden bitkilendirme çalışmaları.

3-Çevre bilinci eğitiminde ilk ve orta öğrenimdeki öğrenciler için uygulamalı eğitimler.

4- Tohumlandırma ile ilgili etkinlerde kullanılmak üzere tohum  toplanması.

Yunanistan’da gönüllü küçük bir grubun 1993 yılında küçük araziler üzerinde başlattığı yeniden bitkilendirme çalışmaları, 1998 yılına gelindiğinde olumlu sonuçlar verdi. Bunun üzerine 1998 yılında 10.000 hektar alan üzerinde (bu büyüklükte dünyada ilk kez olmak üzere ) tohum ekimleri yapıldı.   Farklı ülkelerden gelen yaklaşık 3.000 gönüllü Vegoritis Gölünü çevreleyen dağların üzerine 100 tondan fazla tohum kesesi ekti (dikti). Fukuoka’nın bizzat kendisi de Mart ve Ekim aylarında gerçekleşen tohum ekimine katıldı. Ancak bölgenin keçi ve koyunların otlak alanı olması sebebiyle sonuçlar çok iyi değildi. 1999 ve 2000 yılında gönüllüler bu kez Atina’nın batısında Pekilon dağında 100 hektar’lık alanda tohum dikimi gerçekleştirdi ve sonuç çok başarılıydı.

Günümüze kadar devam eden tohumlama çalışmalarında son olarak Atina’nın doğusunda Keratea dağlarında devam etmektedir.

Tohumlama faaliyetleri Portekiz, İtalya, İspanya, Hindistan (Başbakan  Raman Rau’nun katılımıyla ) ve son olarak Arjantin’de gerçekleşmektedir.

Doğal Tarım Merkezi,  daha fazla kişinin Doğal Tarım yöntem ve tekniklerini konusunda eğitilmeleri amacıyla, eğitici pratik programlar yanı sıra Panhellenik ve uluslararası toplantılar da düzenlemektedir.

Panos Manikis

Merkezden sorumlu Doğal Çiftçi

Posta Adresi:

Natural Farming Center

Panos Manikis

Posta Kutusu 139

58200 Klisohori, Edessa

GREECE

Phone: (0030)23810-27312 (19:00-21:00 pm Greek time)

e-mail: info@natural-farming.eu

Çevirmen: Zeynep Mataracı

Düzelti: Ali Taş