Bu davet: 

  • Mevcut tarım ve gıda sistemi içerisinde temiz ve sağlıklı gıdalara erişimin bir sorun olduğunun farkında olup bu konuda çözüm üretmek için çaba gösterenlere;
  • Sağlıklı ve temiz gıdaya fiziksel, ekonomik ve sosyal olarak ulaşabilmeyi, yani gıda güvencesini sadece kendileri ve aileleri için değil toplumun tüm kesimleri için bir hak olarak görenlere;
  • Sofradaki yemeğin tarladan çatala gelene kadar hangi üretim ve piyasa ilişkileri içinden geçerek geldiğini sorgulayanlara;
  • Küçük üreticinin insanca yaşayabilmesini, geleceğinden şüphe etmemesini ve üretimini sürdürebilmesini dert edinenlere;
  • Toprağı, suyu, havayı kirleten, tohumları gasp eden, üreticileri borçlandıran, yani doğayı ve üreticileri tahakküm altına alan, müştereklerimizi gasp eden kapitalist tarım ve gıda sistemine karşı alternatif bir üretim ve tüketimi örgütlemek için mücadele verenlere…

Köstebek Kolektif’in önüne koyduğu yayınevi kooperatifi ve yayın faaliyeti için nerelerden kaynak sağlayabiliriz diye düşünürken iki sene önce tarımsal üretim fikri aklımıza düştü. Bunun üzerine aramızdan birinin kendi arazisini ortaklaşmaya açma önerisi üzerine kolektif ve eşitlikçi ilişkilerimizi tarımsal üretim yaparak sınamaya karar verdik.

Kendi deneyimimizi örgütleyerek, sorgulayarak, paylaşarak tarımsal üretim ve gıda politikaları ile ilgili dert edindiğimiz meseleler ile ilgili derinleşmek için de yola çıktık ve toprağa bastık. ‘Mısır ektik, kitap biçiyoruz!’ dedik. Bu süreçte bizimle dayanışma ilişkisine giren dostlarımızla ve bize destek verenlerle, alternatif bir üretici-tüketici ilişkisini örgütledik.

Düzce’de kendi tarlamızda yerli atalık tohumlarımızla, kimyasal ilaç veya suni gübre kullanmadan, kolektif olarak mısır ve fasulye ürettik. Ürettiğimiz mısırları, mısır unlarını ve fasulyeleri bizlerle dayanışma ilişkisine giren dostlara aracısız biçimde, iletişim kurduğumuz tüketicilere doğrudan ulaştırdık. Bu vesileyle birçok yeni dostla tanıştık, sohbet ettik, deneyimlerimizi paylaştık, eksikliklerimizi gördük, karşılıklı öğrendik ve beraber ürettik. Kurduğumuz birliktelikler ve dayanışmayla, endüstriyel tarım ve gıda sisteminin dayattıklarına karşı alternatif bir gıda üretim-tüketim biçimini kendi deneyimimiz ile var etmeye çalıştık. Bu yolda denemeye devam ediyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda edindiğimiz deneyim ile bu seneki üretimimizi Jıneps Gazetesi dostlarıyla birlikte Saz Köyü-Düzce ve Ketenciler Köyü-Kocaeli’nde yapmayı planlıyoruz. Üretimi ve ürün satışını Topluluk Destekli Tarım modellerini inceleyerek ve kendi koşullarımıza uyarlayarak hayata geçirmek istiyoruz.

Geçtiğimiz iki yılda ürettiğimiz fasulyeleri alarak, haşladığımız mısırları tadarak veya öğüttüğümüz mısır unundan ekmek yaparak bizim deneyimimize ortak olan, bizlerle dayanışan ve bu acemi ama örgütlü üretim deneyimine kıymet veren sizleri ve yeni dostları, bu sefer destekçi olmanın bir adım ötesine, bu deneyimin iştirakçisi olmaya davet ediyoruz!

Karşılıklı inisiyatif ve taahhütlerle, güven ilişkisi içinde bir dayanışma ortaklığı kurmak istiyoruz.

Bu model neleri hedefliyor?

TDT (Topluluk Destekli Tarım):

Yerel dayanışma pratiklerinin gelişmesini sağlamanın yanı sıra, yerel ekonomi ve üretimin de güçlenmesini ve sürdürülebilir olmasını sağlıyor. Üretici ve tüketici arasında ürün alışverişinin ötesinde bilgi paylaşımının yanı sıra aracısız bir iletişim kurmaya imkân sağlayarak tüketicilerin ihtiyaç ve taleplerinin yön verdiği, üreticinin üretim sürecinde yalnızlaşmadığı ve ürüne yabancılaşmadığı bir üretim biçimi ortaya konuyor.

Ekolojik ve adil üretimin yalnız faydası değil, riskleri de iki taraf arasında eşit şekilde paylaşılıyor. Tüketicinin hasat sonrası alacağı ürün için taahhüt vermesi ve ön ödeme yapması, çiftçilerin üretim planlamasının kolaylaşmasını, üretim için gerekli finansmana erişebilmesini ve üretim girdilerini borçlanmadan tedarik edebilmesini sağlıyor.

Çiftçilerin tüketiciye, tüketicilerin üretici ve ürünlerine doğrudan ulaşabilmesi, piyasadaki belirsizlikten azade olarak, üretimden önce, ortak belirlenen bedel aracılığıyla, hem üreticinin emeğinin bedelini adil biçimde almasını, hem de tüketicinin daha uygun ücret karşılığında bu ürünlere ulaşabilmesini sağlamaktadır.

Alternatiflerin mümkün olduğu kadar zengin olduğunu gösteren bu deneyime ortak olmak için tek yapmanız gereken, duyurusunu yapacağımız size en yakın ortak noktalardan süt mısır ve mısır unu ürünlerini almak için Köstebek Kolektif’e, en geç 31 Ağustos 2019 tarihine kadar banka havalesi ile ya da elden 150 tl tutarındaki ödemeyi yapmak. Ödemeniz karşılığında atalık tohumlarla, ekolojik ve kolektif yöntemlerle üretilmiş 25 adet süt mısır ve 10 kilo mısır ununu (ya da 70 adet kuru mısır koçanını ya da 5 kilo mısır unu, 35 adet kuru mısır koçanı), aşağıdaki dağıtım noktalarından teslim alabilirsiniz. İstanbul dışında yaşayan katılımcılar ürün bedelini hesabımıza yatırarak, kargo bedelini kendilerinin ödemesi kaydıyla ortaklığa katılabilirler. İstanbul’da yaşayan katılımcılar ürünlerini dağıtım noktalarından alabilecekler.

Tahmini olarak süt mısırları Ağustos başı, un ve kuru mısır koçanlarını Eylül ortası gibi teslim edeceğiz

Ürünlere kavuşurken, ortaklarınla sohbet edebilir, hasat sürecinde el birliği yapabilir, seninle aynı hayali paylaşan başka insanlarla bir arada güzel bir deneyimi paylaşabilir ve belki de ‘mümkün’ olan yeni birliktelikler kurabilirsin.

Katılmak isterseniz:
https://forms.gle/kCn54iytw2VmJSJx7

Dağıtım Noktaları:

Carmela Kafe (Kadıköy), Civar Kafe, Maruf Kafe (Kadıköy), Jıneps Gazetesi (Kadıköy)

Kuçe (Beyoğlu), İstanbul Kafkas Kültür Derneği (Bağlarbaşı), Yeni İnsan Yayınları (Maltepe)

Duyurular için takipte kalın!
https://www.facebook.com/kostebektarlasi/

Telefonla iletişim için:
0530 238 44 17

Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için:
kostebektarlasi@gmail.com


Köstebek Kolektif kimdir?
http://www.kostebekkolektif.org/bizkimiz/biz-kimiz-yeni-bir-baslangic-kostebek-kolektif/
Mısır ektik, kitap biçiyoruz!
http://www.kostebekkolektif.org/category/kitap/
Topluluk Destekli Tarım Modeli nedir?
http://www.habitat.org.tr/tarimgida/54-tarimgida/744-toplum-destekli-tarim-csa.html

Köstebek Kolektif

“bütün sabırlı-sabırsız köstebekleri ortaklaşmaya çağırıyoruz.

kostebekkolektif.org

facebook.com/kostebekkolektif/

twitter.com/kostebekolektif

instagram.com/kostebekkolektif/

youtube.com/ Kostebek Kolektif