Tohum Topu Yapıyoruz!   /   Ceyda SAYGINER

 

Baharın kendini tüm canlılığıyla hissettirdiği bugünlerde hem psikolojimize hem de bedenimize iyi gelecek yeşillikleri ve sebzeleri bahçenizde, o yoksa balkonunuzda ya da pencerenizin kenarında yetiştirmeye ne dersiniz?

Hobi bahçeliği toprakla temasımızı artırdığı için serotonin hormonumuzu yükseltir ve bizi rahatlatır. Tohumdan ya da fideden bir bitkinin yetişmesini izlemek, suyla onu beslemek, kanımca şefkat hislerimizi de güçlendirdiği için bizi rahatlatır.

 

“Yerimiz dar,” diyorsanız domates gibi geniş yer isteyen sebzelere değil, yukarıya doğru yönelen bezelye, bakla ve biber gibi sebzelere veya maydanoz, roka ve semizotu gibi yeşilliklere öncelik verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise her bir fidenin ortalama 20 cm çapa ihtiyaç duymasıdır. Bu ölçüye göre derinliği ortalama 15 cm olan saksılarda rahatlıkla sebzelerinizi ekebilirsiniz.

 

Tabii ki bu söylediklerimiz yeşillikler için geçerli değil. Yeşilliklerinizi dar ve uzun saksılarda bolca ekip sıklıkla hasat edebilirsiniz. Yerel tohum edinme şansınız olursa birkaç sebzenizi ayırıp, Eylül ya da Ekim ayında çekirdeklerini kurutup ve bez torbalarda saklayıp önümüzdeki baharda yeniden ekim yapabilirsiniz.

 

Sulamada dikkat edeceğiniz en önemli konu ise cimri olmak. Evet, kulağa biraz nahoş gelse de özellikle domateslerinizi ve diğer sebzelerinizi bolca sularsanız sebzeleriniz çiçeklenmekte ve meyve vermekte bonkör olurlar, tüm ihtiyaçları karşılandığı için boya giderler. Böylece sizin de gösterişli ve boylu poslu yeşil bitkileriniz olur. İlk yapılması gereken şey, fideyi ektiğinizde can suyunu bol vermek. Akabinde ise bitkiniz süzülmeye başladığında, canlılığını kaybetmeye yüz tuttuğunda sınırlı sulama yapmak. Bu sayede bitkiniz genetiğini gelecek nesillere aktarmak için kendini zorlayacak ve meyve verecektir.

 

Tohum Topu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Her gün ziyaret ettiğiniz veya önünden geçtiğiniz park, gözünüze yeşil değil de çorak geliyorsa ve bazı komşu apartman bahçelerini sadece çim içinde buluyor ve çiçeklenmesinin harika olabileceğini düşünüyorsanız onları çiçek tohumlarıyla çiçeklendirebilir ya da kendi bahçenizi yeşil sebze tohum toplarıyla yeşillendirebilirsiniz.

 

Modern zamanlarda bu teknik,  Japon bilim insanı olan Fukuoka tarafından popülerlik kazandı. Ayrıca Fukuoka, ülkesinin gıda üretimini artırmak için bu yöntemi kullanarak yaklaşık 1 dekar alanda 590 kg tahıl yetiştirmeyi başardı.

 

Bu yöntemle yeniden ağaçlandırma çalışmaları yapabilir ve kent içinde ulaşılması zor, bakımsız veya gözden çıkarılmış alanlarda doğa tarım uygulamasına imkân tanıyabilirsiniz.  Yapımı çok kolay olan tohum toplarının amacı ise toprak, kil, su ve tohum bileşiminden oluşan toplarla yaşadığınız bölgeyi yeşillendirmektir. Kilin olmasının sebebi de tohumların kurumasını önlemek ve kuşların tohumları yemesine engel olmaktır.

 

Evimizde yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini doğayla buluşturmak veya çevrenizden uzak alanlara tohum taşıyabilmek için tohum toplarını kullanabilirsiniz. Çocuklarınız varsa onları da bu çalışmaya hem çevre bilinci kazandırmak hem de aktivite yaratmak için dâhil edebilirsiniz.

 

Malzemeler:

  • Çeşitli tohumlar
  • Kil
  • Bitki toprağı
  • Su

 

Yapılışı:

  • Derin bir kapta toprak ve kili birbirine karıştıralım.
  • Su ilave ederek birbirine yapışacak ve top hâline getirdiğimizde kıvam alacak bir yapı elde edelim.
  • Tohumlarımızı karışıma ekleyip ceviz büyüklüğünde yuvarlayalım.
  • Bir tepsi üstüne yerleştirelim ve odamızda ya da balkonumuzda kurumaya bırakalım.

 

 

Kuruduktan sonra ister apartmanınızın bahçesine bırakın, isterseniz de geziye çıktığınızda çorak arazilere serpelim. Böylece tohumlarımız, suyla ve güneşle buluştuğu dönemde ürünlerini vermeye başlayacaktır. Siz de, birkaç fidan bile olsa, onların yeşillenmesine ya da çiçek tohumu kullanıp bahçelerinizde renk renk çiçekler açmasına katkı sağlamak istemez misiniz?