Çeviren: Hacer Tuncel

 

 

Uluslararası onarım hareketi için büyük haber: Apple, ilk kez müşterilerinin kendi kendilerine onarım gerçekleştirmesine izin verecek.

Önümüzdeki yıldan itibaren ve sınırlı sayıda ürünle, müşteriler Apple’ ın resmi parçalarına, araçlarına ve kullanım kılavuzlarına erişebilecek. New York Times bunu kendi akıllı telefonlarını, tabletlerini ve bilgisayarlarını tamir etmek için teknoloji üreticilerinden gerekli parçaları ve kullanım kılavuzlarını talep eden onarım hareketi hakkı için büyük bir zafer olarak nitelendiriyor.

The New York Times “Apple, Microsoft, Google, Amazon ve diğerleri bu tür onarım kaynaklarını kamuya açık hale getirecek yasa teklifleriyle uzun süredir mücadele ediyor” diyor. “Ancak hareket, bu yaz Federal Ticaret Komisyonu’nun cihazlarını tamir etmeyi zorlaştıran teknoloji şirketlerine karşı kanuni yaptırımları artıracağını açıklamasıyla hız kazandı.”

Gazeteye göre, Apple’ın kendi kendine onarım yapma programı teknoloji endüstrisinin, cihaz bakımının cihaza sahip olma deneyiminin bir parçası haline getirmeye sıcak bakılabileceğinin bir işaretidir.

Onarım Hareketinin Yıllar Süren Baskısı

Repair Café International, Apple’ ın bu hamlesinden memnun. Yönetici Martine Postma “Apple bunu kolayca yapmıyor.” diyor. “Bu, repair kafelerin önemli bir parçası olduğu uluslararası onarım hareketinin yıllar süren baskısının sonucudur. Bu nedenle repair kafeler ve Repair Café International Foundation gibi kuruluşların çalışmalarına devam edebilmesi çok önemlidir. Gittikçe daha fazla insanın kendi ürünlerini tamir etmek istediğini dünyaya göstermeye devam etmeliyiz. Üreticiler bunu gerçekleştirmelerine olanak sağlamalıdır.”

*Bu yazı 18 Kasım 2021 tarihinde repaircafe.org sitesinde yayımlanmıştır.

 

 

18 Aralık Cumartesi Günü Saat 16.00’da Repair Cafe Etkinliğimizle Ekolojik Yaşam Merkezi’ndeyiz

“Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan” şiarıyla yola çıktığımız Repair Cafe etkinliğinde tüketimi azaltmayı, dayanışmayı çoğaltmayı hedefliyoruz. Bir yandan gönüllülerimiz tarafından eşyalarınızın onarımı gerçekleşirken, bir yandan sohbet edeceğimiz etkinliğe hepinizi bekliyoruz.