Doğa Saygıner

Cildimiz vücudumuzda en fazla yer kaplayan, en geniş organımız ve onu ne kadar iyi tanırsak, özelliklerine göre bakım yaparsak, sağlığını da korumuş oluruz. Bakımlı bir cilt öncelikle kendimizi iyi hissetmemize neden olur, özellikle doğal yağlarla yaptığımız bakımlar cildimizi çevresel etkilere karşı korur.

 

Kuru Cilt Nasıl Belirtiler Gösterir?

Kuru ciltte soyulma, pullanma, solgunluk, göz kenarlarında kırışıklık yaygın olarak gözükür. En düşük sebum oranına sahip olan kuru ciltler, döküntülü ve gergin görünümlü olur. Ayrıca kuru ciltler, soğuğa ve sıcağa çok hızlı reaksiyon gösterir. Çok kısa sürede soğuk yanığı ya da güneş yanığı olabilirsiniz.

Kuru ciltlerin soğuk havalarda rüzgârdan, klima ve kaloriferin kurutucu etkilerinden korunması gerekir.

 

Suyun Önemi

Günde ortalama iki litre su içmek hem sağlığı olumlu etkiler hem de cildimizin kurumasını önler. Canlandırıcı etkisini artırmak için suyun içine portakal, limon dilimleri veya ıhlamur, nane, biberiye gibi şifalı otlardan da ekleyebilirsiniz.

 

Makyaj Temizleme Yağı

50 gr jojoba

50 gr tatlı badem yağı

2 gr E Vitamini

15 damla lavanta yağı

Bütün malzemeleri karıştırıp uygun bir kapta banyonuzda muhafaza edebilir, jojoba yağı ile cildinize gençlik aşılarken badem yağı ile cildinizin nem dengesini muhafaza edebilirsiniz.

 

Bitkisel Arındırıcı Maske

100 gr yulaf ezmesi

35 gr badem

2 çorba kaşığı gül yaprağı

2 çorba kaşığı kuru papatya

½ tatlı kaşığı zeytinyağı

Yulaf, badem ve çiçekleri öğütücüde toz hale getirelim, hepsini karıştırıp bir kavanoz içinde buzdolabında muhafaza edelim.  Haftada bir 1 tatlı kaşığı kaşığı toz karışım, ½ tatlı kaşığı zeytinyağı, yeterince su ya da gül hidrolatı ilave edip macun haline getirelim. Karışımı yumuşak bir masajla cildimize dairesel hareketlerle uygulayıp su ile durulayalım.

 

Anti-aging Etkili Nemlendirici Gül Kremi

2 çorba kaşığı jojoba yağı

2 çorba kaşığı badem yağı

2 çorba kaşığı zeytinyağı

1.5 kaşık balmumu

2 gr E vitamini

5 damla gül yağı

5 damla ölmez çiçek yağı

Jojoba yağı, badem yağı, zeytinyağı ve balmumunu bir kapta ( mümkünse ısıya dayanıklı cam bir kapta) balmumu eriyinceye kadar benmari usulü karıştıralım. Karışım soğuyunca E vitamini ve uçucu yağları ( gül, ölmez çiçek) ilave edip bir kavanoza koyalım. Bu krem yağ bazlı olduğu için buzdolabında muhafaza şartı yoktur. Ölmez çiçek ve gül yağı nemlendirici özelliğinin yanı sıra cildimizi gençleştirir.

 

Killi ve Yoğurtlu Yüz Maskesi

2 tatlı kaşığı yoğurt

½ tatlı kaşığı zeytinyağı

½ tatlı kaşığı beyaz kaolin kil

2 damla sandal yağı

1 damla gül yağı

Malzemeleri karıştırıp temizlenmiş cilde uygulayalım. 15 dakika bekledikten sonra pamukla sıyırıp su ile durulayalım.