Yazan: Karan Deep Singh, Çeviren: Deniz Kayıkçı

 

Başbakan Narendra Modi, protestocuların ana talebini haftalar önce beklenmedik bir şekilde kabul etti ama ülkenin tarım sistemiyle ilgili ciddi sorunlar hâlâ devam ediyor.

 

YENİ DELHİ – Harminder Singh eve gideceğini söyledi.

 

23 yaşındaki Bay Singh, haber geldiğinde Pencap ezgileriyle dans eden bir grup çiftçiye ve kaşık dolusu sütlaç yiyen diğerlerine bakarak, “Bu birliğin kanıtı” dedi.

 

Hindistanlı çiftçiler, geçim kaynaklarını yok etmesinden endişe duydukları çiftçilik yasalarına cevaben bir yıl boyunca adeta Yeni Delhi’nin dışını kuşattılar. Ülkenin en güçlü liderlerinden birinin, nadir görülen bir şekilde geri adım atmak zorunda kalmasıyla çiftçiler eylemlerini sonlandırdıklarını duyurdular.

 

Başbakan Narendra Modi, geçen ay, güçlükle ayakta duran tarım sektörünü elden geçirmek amacıyla, Eylül 2020’de kabul edilen üç yasayı yürürlükten kaldıracağını duyurduğunda ülkeyi hayrete düşürdü. O sırada çiftçilere evlerine dönmelerini söyledi ama çiftçiler yasaların resmen yürürlükten kaldırılmasını bekleyeceklerini belirttiler. Geçen hafta parlamento çiftçilerin bu isteğini gerçekleştirdi ve tarım yasalarının iptalini tartışmadan onayladı.

 

Protesto eden çiftçilerin başka sorunları da vardı. Modi hükümetinin mahsuller için asgari fiyatları garanti eden ülke çapında bir yasa ve gösteri yapan çiftçilere karşı açılan on binlerce suçlamanın geri çekilmesi dâhil olmak üzere başlıca sorunları tartışmayı ve çözmeyi kabul ettiğini söylediler.

 

Bir yıl süren protestoların zorlu koşulları altında, aşırı sıcaklıklara maruz kalma, kalp krizi ve COVID-19 gibi nedenlerle hayatını kaybedenlerin aileleri için de tazminat talep ediyorlardı.

Pembe türban takan, mühendislikten çiftçi hakları aktivistliğine geçiş yapan Ramandeep Singh Mann, “Bu tam bir zaferdir.” dedi. Yine de, hükümetin ek talepleri karşılayıp karşılayamayacağı ve kimin garanti edilen asgari fiyatları tartışmak üzere hükümet komitesinin bir parçası olacağı konusunda tartışmaların devam ettiğini söyledi. “Her istediğinizi elde edemezsiniz,” dedi.

 

Mann, protestonun çiftçi sendikaları tarafından durdurulmasına ve katılanların çoğunun cumartesiden itibaren köylerine dönmeye başlayacak olmasına rağmen, çiftçi hakları için verilen mücadelenin henüz sona ermediğini sözlerine ekledi. Mann, bazılarının, çiftçi örgütleri hareketinin geleceği hakkında görüşmek için bir kez daha toplanacağını, 15 Ocak’a kadar kamp alanında kalmaya devam edeceğini söyledi. Şimdilik, protestocuların yüzde 85’inin toplanıp gitmeye başladığını söyledi.

 

“Bu uzun bir mücadele ve gerekirse yeniden protestoya başlayabiliriz.” dedi.

 

Uzmanlar, hareketin Hindistan çiftliklerindeki çaresizliğe dikkat çekmeyi başarmış olabileceğini ancak savaşın tam olarak kazanılmadığını söylüyor. Çiftçileri yanlış türde mahsulü çok fazla yetiştirmeye teşvik eden Hindistan’ın tarım sistemiyle ilgili ciddi sorunlar devam ediyor. Her iki taraf da bir şeyler yapılması gerektiğini kabul ediyor.

 

Kuzey şehri Chandigarh’da yaşayan, bağımsız bilim insanı ve tarım uzmanı olan Devinder Sharma, geçen yıl Modi tarafından getirilen pazar dostu yasaların “tarım devrimi” olarak tanımlandığını söyledi. Ancak Sharma şöyle diyor: “Piyasalar çiftçilere hiçbir zaman adil bir gelir sağlamadı. Cevaben yarattığımız pazar yapısı dünyanın hiçbir yerinde işe yaramadı.”

 

Çiftçilerin kış yağmurları ve bunaltıcı yaz sıcağında kamp kurduğu Yeni Delhi’deki ana protesto yeri olan Singhu köyünde, ruh hali hem muzaffer hem de temkinliydi.

 

Hoparlörlerle donatılmış traktörler zafer şarkılarını haykırırken, çiftçilerin küçük bir bölümü yere oturup posterleri tutarak Uttar Pradesh eyaletinde korkunç bir şekilde kurşun yağmuruna tutulan çiftçiler için adalet aramaya ve fiyatların garantilenmesi için protesto etmeye devam ediyor.

 

Protesto gösterisinde zincirler takan ve göğsünü kilitleyen çiftçi Satnam Singh, hükümet mahsul fiyatlarını garanti eden yasayı çıkarmaya karar verene kadar hiçbir yere gitmeyeceğini söyledi. Son birkaç gündür beş kişiyle birlikte açlık orucunda olan 28 yaşındaki Singh, “Protesto bitmedi.” dedi. “Diğerleri vazgeçse bile bu protestoyu devam ettireceğiz.”

 

Singh ve çiftçi grubu, zincirlerini tutan kilitleri gösterdi. Asgari destek fiyatları için bir kısaltma kullanarak ” Bu protestoyu sonlandıracak anahtar MSP*.” dediler.

 

26 yaşında bir öğrenci olan Muhammed Jahangir, komitelerin, Modi ve çiftçi sendikaları için protesto hareketini yoldan çıkarmanın bir yolu olduğunu söyleyerek hükümetin vaatlerinin son derece şüpheli göründüğünü belirtti. “Komiteler çiftçilere hiçbir zaman fayda sağlamadı” dedi. “Çiftçi liderleri seçimlerle mücadeleye devam etmek istiyor. Çiftçi kimin umurunda?”

 

*Minimum Support Prices (MSP): asgari destek fiyatları

Bu yazı 9 Aralık 2021 tarihinde The New York Times’ta yayımlandı.