Caroline Dennett, işletmesinin “yaklaşık olarak %60-%70’ine mal olan” kararından sonra desteğe boğulduğunu söylüyor.

Caroline Dennett’in dikkatini pankartta yazan şu sert kelimeler çekmişti: “İçeriden üyeler aranıyor.” Güvenlik danışmanı Dennet, nisanda kendilerini Shell Genel Merkezinin içine kilitleyen, amaçlarına destek olması için çalışanları da kendilerine katılmaya teşvik eden “Extinction Rebellion” iklim protestocularının videosunu izliyordu.

Bu hafta bağımsız ajans Clout’un kurucusu Dennett, 11 yıllık iş ilişkisinden sonra Shell ile yolunu ayıran bomba niteliğinde bir video yayımladı. 1400 Shell çalışanına e-posta gönderdi ve 177 milyar avroluk dev şirketi, çevreye “büyük zarar vermek ve iklim değişikliğini hiçe saymak” ile suçladı.

Shell’in çevreyi kirleten fosil yakıt sorununu çözmekte başarısız olduğuna inanan Dennett, şirket çalışanlarını “hâlâ vakit varken uzaklaşmaya” teşvik etti. Şirketle bağları kesme kararını verebilecek durumda olduğundan kendinin ayrıcalıklı olduğunu belirtti.

Guardian’a verdiği demeçte kararının müşteriler ve dünyanın her yerinden insanlar tarafından desteklendiğini; Shell’in, enerji krizinden büyük çıkar elde edenler tarafından desteklenmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Bu durum, Shell’in kamu imajına darbe vurarak yeni konulan beklenmedik vergiyi (windfall tax) körüklemiştir.

Bir internet trolü ona, “Parayı aldın ve şimdi de kaçtın, seni prenses!” diye yorum yaptı.

Dennett’in videosu, 115 yıllık bu dev şirkette çalıştığı süreçte artan huzursuzluk hissinin zirvesiydi. Shell ile ilişkisi, BP’nin “Deepwater Horizon” felaketinden sonra güvenlik prosedürlerini sıkılaştırmasıyla başlamıştı.

Meksika Körfezi dâhil olmak üzere kötü devir teslimleri ve kısa yol kullanma baskısı gibi trajedilerden çıkartılacak dersleri inceledi. Ardından Clout, ön safta çalışanlar, yöneticiler ve müteahhitler için özel hazırlanmış bir anket düzenledi. Şirket, o zamana kadar Dennett’i Kanada eyaleti Alberta’nın Jumping Pound’daki gaz santraline, Katar’a ve Trinidad’a götürmüştü. Detaylı araştırmalarla çalışanların güvenlik süreçlerini, eğitimlerini, kaynaklarını ve yöneticilerin sorumluluk vermekte çalışanlarına güvenip güvenmediğini sorguladı. Yağ, benzin endüstrisi ve bağımsız endüstrilerde yaptığı gibi Shell için de bu tarzda birkaç büyük çaplı araştırma tamamladı.

Aynı zamanda Dennett, iklim aktivizmine de dahil olmaya başladı. Dorset çevresindeki (Kendisi Weymouth’da yaşıyor.) okul ve konseylere konuşmaya, münazaralar düzenlemeye ve köylere güneş panelleri kurmak gibi yerel eylemleri teşvik etmeye vakit ayırdı.

“Kendimi konseylerin fosil yakıtlara para yatırmayı kesmelerini isterken buluyordum ancak benim de bunu uygulamam gerektiğini itiraf etmeliydim. Ben bu endüstride çalışıyorum. Hepimiz bir dereceye kadar ikiyüzlüyüz ancak bu, gülünç hâle gelmeye başlamıştı,” diyor.

“Shell’in ön saftaki işçileriyle birlikte çalışınca içeride “net sıfır” hakkında konuşulmadığı açıkça anlaşılıyor. Güvenlik ya da yerel topluluklar arasındaki gerginlik gibi konuların aksine bundan hiç bahsedilmiyor,” diyor.

Fakat bir petrol kulesi işçisinin, işvereninin kapsamlı şirket stratejisine karşı ilgili olmasını beklemek adil mi? “Evet. Şirkette otursaydı sürekli tartışıldığını duyardı. Onlar, risk yönetmekte uzmanlar ancak iklim riskini yönetmekte değil.” diyor.

Shell’in çevreye olumsuz etkisi hakkındaki düşüncelerin şiddeti, Dennett’ın videosunun yayımlandığı günün ardından daha da arttı. Hissedarlar, firmanın Londra’daki Methodist Central Hall’daki yıllık hissedar toplantısına girerken “Extinction Rebellion” protestocuları, davullara vurup “Shell yıkılmalı!” diye bağırdılar.

Protestocular bağırarak ve Queen’in “We Will Rock You” adlı parçasının melodisinde “Sizi durduracağız.” diye şarkı söyleyerek toplantıyı neredeyse üç saat geciktirdi. İdari takım üyeleri ifadesiz yüzlerle oturup izlerken Yönetim Kurulu Başkanı Sir Andrew Mackenzie protestocuları yatıştırmaya çalıştı. Dennett, “Kurulda şarkı söylemek harikaydı. Şiddet içermeyen böyle bir eylem kolay kolay görülmez.” diyor.

Shell’in karşısında durma kararının işletmesinin “%60-%70’ine mal oluğunu” itiraf ediyor. Ayrıca Shell’in yasal işlem başlatma olasılığı da var. Dennett’ın işletmesi, alışılmadık bir süreç sonunda kuruldu. Dennett, Güney Wales, Merthyr Tydfil’de doğdu; babası endüstriyel borular döşüyor, annesi de bir sosyal tesiste çalışıyordu. Ceza adaleti ve ardından pazarlama okuduktan sonra Dennett, bir akıl hastanesi de dahil olmak üzere sosyal hizmetlerde çalıştı. Ardından altı yıl Hollanda’da önce bir navigasyon firmasında sonra da kamera firması Canon’da çalıştı. Clout’u kurmadan önce de bir araştırma acentesinde çalışıyordu.

Peki, halka açık muhalefet gösterisine alacağı ideal tepki ne olurdu? “Shell’in uyanıp tüm becerisini, sermayesini, insan gücünü samimi bir geçiş yapmakta kullanması… Eskiden vizyonu olan öncü bir şirketti. Şimdi bir vizyonu yok. Düşünebildikleri tek şey, yaptıklarına devam etmek. Yöneticilere şunu diyorum: Kendinize aynada bir bakın!”

Shell, önümüzdeki on yıl boyunca Birleşik Krallık’ta harcanması planlanan 20-25 milyar avronun %75’inden fazlasının az ya da sıfır karbon ürünler ve hizmetler için olacağını söyledi.

Şirket, “Enerji geçiş masrafımızın 2025’e kadar toplam masrafımızın %50’sini oluşturmasını bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: https://www.theguardian.com/business/2022/may/28/consultant-who-ditched-shell-take-a-look-at-yourselves-in-the-mirror?utm_term=62989a896bd5c2c52601302a71e7c965&utm_campaign=GreenLight&utm_source=esp&utm_medium=Email&CMP=greenlight_email