ABD Başkanı Joe Biden’ın “iklim başkanı” olarak ününü sarsacak bu son gelişme, birçok iklim aktivisti tarafından eleştiriliyor
.
ABD İçişleri Bakanlığı, hızla artan küresel ısınmayı önlemek için fosil yakıtların hızla kademeli olarak azaltılması gerektiği yönündeki bilim insanlarının acil uyarılarına rağmen, derin su bölgelerini de içeren geniş bir alanı, onlarca yıl sürecek sondaj projeleri için açtı. Ayrıca, Biden’ın seçim öncesi federal topraklar ve sularda tüm sondajları durdurma sözüne rağmen açık artırmalar gerçekleşti.
Açık artırmada 1,6 milyon dönümlük 313 okyanus parçası yüksek teklifler geldi. 32 fosil yakıt şirketi, sondaj hakları için toplam 309,7 milyon dolarlık teklif verdi. Ancak federal hükümet tarafından sunulan miktar bunun çok daha üstündeydi. Teklifler, lisanslar verilmeden önce hükümet tarafından gelecek aylarda değerlendirilecek.
Toplam 73,3 milyon dönüm (30 milyon hektar) büyüklüğünde bir alan, Deepwater Horizon petrol sızıntısı felaketinin 13. yıldönümünden kısa bir süre önce sondaj şirketlerine açıldı. Kiralama 259 olarak bilinen satış, ABD federal hükümetine göre önümüzdeki 50 yıl içinde 1 milyar varil petrol ve 4,4 trilyon fit küp gaz potansiyele sahip.
Açık artırmalar, Biden’ın iklim için yaşanabilir bir dünya yanlısı taraftarlarının arasında ciddi endişelere yol açtı. Bu endişeler, Biden’ın Alaska’nın Arktik bölgesindeki uzak tundrada gerçekleştirilecek Willow projesinin onaylanmasının ardından ortaya çıktı. Proje, ömrü boyunca 600 milyon varilden fazla petrol çıkarılacak.
Geçen yıl, Biden, Enflasyon Azaltma Yasası (IRA) olarak bilinen tarihi bir yasayı imzalamıştu. Bu yasa, yenilenebilir enerji projelerine ve elektrikli araç teşviklerine milyarlarca dolarlık destek sağlamasına rağmen, kömür yanlısı Demokrat senatör ve kilit oy veren Joe Manchin’i tatmin etmek için büyük bir alanın fosil yakıt sondajına açılmasını da içeriyor.
Sierra Club’un yöneticisi ve önde gelen bir ilerlemeci olan Ben Jealous bu durum karşısında, “Başkanlık süresinin ilk yarısında, Joe Biden, dönüştürücü vizyonuyla iklim konusunda öncülük etti, ancak ikinci yarıda felaketle sonuçlanacak bir iklim dönüşüne işaret ediyor gibi görünüyor.” yorumunu yaptı.
Beyaz Saray, gelen tepkilere karşılık, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ABD müttefiklerine yönelik petrol ve gaz ihracat terminallerinin inşasını hızlandırması gibi iklim gündemine ilişkin bir dizi karmaşık faktöre işaret etti. Ayrıca, bölünmüş bir Kongre ve çeşitli hukuki engeller de iklim politikalarını engelleyen faktörler olarak belirtildi. Enflasyon Azaltma Yasası’nın şartlarının Meksika Körfezi satışlarını zorunlu kıldığı da vurgulandı. Muhalifler ise bu kadar büyük bir alanın satışa çıkarılmasının gerekli olmadığını savunuyor.
Çevirmen: Emre Yükselci
Haberin kaynağı için tıklayın.