Menu

Yeryüzü Ekoköyü Kışa Hazırlık Atölyesi

19 August 2016 - News, National Events

 

 

Ekoköyümüzde yaz hem sıcak hem de püfür püfür geçmekte.
 
Bu sene kış aylarında da açık olmasını planladığımız ekoköyümüzün soğuk zamanlarda da verimliliğini sağlayabilmek adına yapılması gereken bazı işlere başlandı, bazı işler içinse daha çok ele ve akıla ihtiyaç duyuyoruz.
 
Ağustos-Ekim arasında köyümüzdeki işlere destek olmak isteyen herkese kapımız açık. İşler hep devam ediyor. Katkı sağlayıcılara ise her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.
 
Ekim ayına kadar yoğun bir şekilde devam edecek atölyemiz ortak aklın, ortak mülkiyet hissinin güçlendiği, kollektif yaşama bilincinin geliştiği bir ortam oluşturuyor. Birlikte çalışmanın yarattığı o muazzam sinerjiyi paylaşmak için bir fırsat yaratıyor. Topluluk olma hissinin, her bireyin katkısının inanılmaz ivmelendiği bu dönemde hem yeni insanlarla tanışmanın keyfi hem de grup olarak yaşamak hepimize iyi geliyor.
 
Bu sürecin devamında çoğumuz daha dingin, daha üretken ve ilhamlarla, hayallerle dolu bir yeni döneme yelken açmayı diliyoruz.
 
Bu süreçte yapılacak işler:
 
– Saman balyalarıyla ardiye yapılması
– Taşlarla temel, setleme çalışması
– Hamamın içerden ve dışardan sıvalarının düzeltilmesi, içerden tadelakt yapılması
– Evin dış sıvasının düzeltilmesi
– Hamam ve veranda çatısının tamiri, su yalıtımının yapılması
– Kerpiç sıva üzerine pencere pervazlarının yerleştirilmesi
– Pencere kenar boşluklarının kerpiçle kapatılması
– Hamam su gider ve gelirlerinin bağlanması, su borularının ısı izolasyonunun yapılması
 
 
Katılımcılar atölye süresince ek olarak gri su arıtımın nasıl çalıştığını gözlemleme fırsatı, permakültür kriterlerinin işleyişini gözlemleme, bostanımızdan ve meyve bahçemizden organik besinlerle beslenme, yaptığımız içeceklerin tadımını yapma, mantar yetiştiriciliği konusunda temel bilgileri edinme fırsatı yakalayacaklar. Saman balyasından yaptığımız evimizde beraber konaklama fırsatları olacak. Çadırınızla konaklama imkanı da var.
 
Bu atölye çalışması ile eksiklerimizi tamamlayıp, birlikte çalışma ve yaşama pratiklerimizi ve deneyimlerimizi geliştirip,ekolojik yaşama olan katkılarımızı genişletmeyi hedefliyoruz.
Ekolojik, paylaşımcı ve çoğulcu bir toplum anlayışıyla birleştiğimiz eksende “ben de varım!” diyen herkesi köyümüze bekleriz.