Nesli Tükenen TERMİK Geleceğin enerjisi GÜNEŞ #EskişehireGüneşYeter

Nesli Tükenen TERMİK Geleceğin enerjisi GÜNEŞ Kitapçığı

Bugün, enerji dünyadaki bütün ülkelerin en öncelikli problemlerinden biri, hatta birincisi. Hükümetler, politikalarını belirlerken masalarındaki ilk gündem, bütçelerini hazırlarken en pahalı kalem ve uluslararası ilişkilerine odakladıklarında kafalarına kazınmış soru işareti; enerji.

Bizim ülkemiz özelinde bu tespit aynen geçerli. Cari açığın en önemli kalemi fosil yakıtlar. Dolayısıyla hükümetin gündeminde, muhalefetin dilinde, medyanın sayfa ya da ekranlarında ve vatandaşların cebinde müthiş bir tesiri var.

Bu çok büyük problemin en ilginç detaylarından birisi de asla anlık kararlarla yol alınamaması ve her zaman uzun vadeli düşünmeye ve uygulamaya zorunlu olması. Şöyle ki ne bir baraj, ne bir santral ne diğer bir enerji kaynağı bugünden yarına kurulamıyor. Acaba bunun bir istisnası var mı, belki de vardır, göreceğiz hep beraber bu kitapçığı okudukça.

Bu kitapçık, yıllardır bu mesele üzerine düşünen, okuyan ve yazan çok değerli yazarlar tarafından kaleme alındı. Çok iyi biliyoruz ki enerji meselesi artık iklim değişikliğinden ayrı düşünelemeyecek bir konu haline geldi. Hal böyle olunca, icraatlarımızın oluşturulmasında iklim bilimcilerin ve sivil aktivistlerin yani yaşam savunucularının da yıllar içinde biriktirdikleri deneyimleri ve görüşleri önem kazandı.

Nasıl yaparız da bu çok çeşitli çevrelerden gelen düşünürleri ve politikacıları, uzun vadeli, sürdürülebilir hatta onarıcı bir enerji politikası oluşturulmasında yan yana getirebilir, birlikte düşünebilir, karar alabilir ve uygulayabilir bir konuma getirebiliriz. Üstelik hayli güçlü enerji lobilerinin, çok yoğun ve etkili çalışmalarının dezenformasyonlarını bertaraf ederek, bunu nasıl başarabiliriz? Bu lobiler bakanları uçuruyor, hükümetleri düşürüyor ve medyayı bir parmak şıklatmayla etkisi altına alıyorken.

Öte tarafta iklim değişikliği artık bir tehdit olmaktan çıkıp, etkilerini bizim de dahil olduğumuz coğrafyada kuraklık, mevsim değişiklikleri, seller vs göstermeye başlamışken, bunu nasıl başarabiliriz? Belli ki bu yöresel felaketlerin arkasından tuhaf hastalıklar, açlık, hasatsız geçen dönemler, iklim göçleri ve dahası gelecek yıl, bilemediniz sonraki yıl kapıdayken.

Kitapçığımızda detaylarına dokunduğumuz, aslında derya deniz olan enerji meselesi üzerine okumaya, tartışmaya devam etmeye mecburuz. Traktörünün kontağını çeviren çitfçiden, pazara alışverişe giden ev kadınına, uçağın pilotundan, kamyon şöförüne kadar, toplumun her kesimini bu kadar yakından etkileyen ve yaşam şartlarını hemen bugün şimdi değiştiren başka hiç bir konu yok çünkü.

Tüm bu insanların yakından tanıdığı bir gündemimiz var. İki ana bölüme ayrılan çalışmamız toprağın altında sessizce yatan kömür ile, gökyüzünde binlerce yıldır ışıldayan güneş üzerine. Kömürü madenlerden çıkarıp, ısınmak için ya da elektrik üretmek için yakmak isteyen bir akım var. Güneşi panellerden süzüp elektrik üretmek isteyen başka bir akım var.

Bunlar Eskişehir’de karşı karşıya geldiler. Eskişehir’in Alpu Ovası’nda çetin bir tartışma başladı. Ovadaki kömür çıkarılıp termik santralde yakılsın diyenler ve bu ova tarımsal arazidir, kıymayın, elektrik lazımsa gelin güneş panelleri ile donatalım çatıları, dağ başlarını diyen kesim, argümanlarını sıralamaya başladılar.

Kitapçığımız kömür mü güneş mi, Eskişehir mi enerji mi tartışmalarına biraz görünürlük kazandırmak, konu hakkında hiç ya da çok az bilgisi olanlara kaynak olmak ve sonunda hepimiz için en iyisi ne ise, bunu enine boyuna tartışarak karar almak ve uygulamaya geçmek için hazırlandı. Emeği geçen bütün yazarlara, bunca işin gücün arasında bizi kırmayıp kaleme sarıldıkları için teşekkür ederiz. Biliyoruz ki daha tartışılacak çok konu var. Biliyoruz ki bu kitapçık değinilmesi gereken her başlığa değinmedi, değinemez. Ama haklı çıkmak için değil, gerçekten her birimizi müthiş etkileyecek bu problemi el birliği ile ve hepimizin ve hatta doğada yaşayan bütün canlıların geleceğine sorumlulukla sahip çıkarak çözmek için tartışalım.

Biz, insanlığın bu problemi çözeceğine canı gönülden inanıyoruz. Bu inanç ve umut bizi harekete geçmeye, çalışmaya ve gayret etmeye çağırıyor. Şimdi sizi de davet ediyoruz, yaşayan bütün canlıların bugününü ve yakın geleceğini ilgilendiren enerji meseline katkı koymaya, düşünmeye ve yazmaya. Umuyoruz bu kitapçık okuyanların paylaşımları ile öncelikle Eskişehir’de, ardından ülke genelinde sürdürebilir bir yaşamın oluşmasına katkı verebilir. Emeği geçen, geçecek her yaşam savunucusuna şimdiden kucak dolusu teşekkürlerimizle.

Aytaç Timur
Yeryüzü Derneği Gönüllüsü

Nesli Tükenen TERMİK Geleceğin enerjisi GÜNEŞ Kitapçığı